Silancolor – A Mapei kiváló vízlepergető és páraáteresztő felületképző rendszere

Barátunk és ellenségünk: a víz
A víz bár Földünkön az élet elengedhetetlen része, addig a cement alapú szerkezetek gyors károsodásának egyik legfontosabb okozója is.

A víz fokozatos, könyörtelenül károsító hatásmechanizmusa a falazatra aránylag egyszerű, és a természetben jelenlévő víz különböző „halmazállapotainak” tulajdonítható: ezek a folyékony (eső), a szilárd (jég) és a légnemű (vízpára) halmazállapotok.

Milyen problémákat okozhat a víz a vakolati rendszerekben?
Az esővízben található gázok és egyéb vegyületek a vakolat kötőanyagával reakcióba lépve szétroncsolják azt, így a vakolat könnyen morzsolhatóvá válik. A porló, széteső vakolat nemcsak csúnya látványt jelent, hanem hosszú távon az alatta lévő rétegeket is kiteszi a káros környezeti hatásoknak.  A Silancolor vakolat ez ellen kellő védelmet biztosít.

1. kép: Porló, krétásodó vakolat

Ki ne látott volna sókivirágzásos falat?
Ennek is az okozója a falazatba behatoló víz, amely a benne lévő sókat kioldja és az elpárolgó víz után visszamaradó sókristályok csúnya foltokat képeznek a felületen. De a jelenség fordítva is működhet, vagyis a felületen található sókat az esővíz egy rossz vízlepergető képességű vakolat esetén a falazatba juttatja és károsíthatja azt. Azonban ha az esővizet a Silancolor vakolat segítségével távol tartjuk, ezzel nem kell számolnunk.

2. kép: Sókivirágzás színvakolaton

A penész és az alga megtelepedéséhez ideális környezetet biztosít a tartósan nedves felület. Ráadásul, ha már egyszer ezek a mikroorganizmusok megtelepednek a homlokzaton, nagyon nehéz utána megszabadulni tőlük. Az algás, penészes falak nemcsak esztétikai problémát jelentenek, de a tartósan közelében élők számára egészségügyi problémákat (asztmát és egyéb légúti megbetegedéseket) is okozhatnak.

 3. kép: Algásodó falazat

Magyarország egyes régióiban a helyi klimatikus viszonyok miatt a homlokzatok algásodása évek óta problémát jelent, és egyre több helyről érkeznek információk ezzel kapcsolatosan. Napjainkban az időjárás változása (növekvő hőmérséklet és páratartalom) következtében várhatóan ez a probléma a jövőben még erőteljesebben fog jelentkezni.

A Silancolorral vakolt felületeken a penész és az alga nem tud megtelepedni, ezért azok hosszú ideig szépek maradnak, valamint az egészségünk károsodása miatt sem kell aggódnunk.

A tartósan nedvesedő falazatok a pénztárcánkat sem kímélik. Mivel a nedves falazati rendszer hőszigetelő képessége akár 25-30%-al is romolhat, ezért sokkal magasabb fűtés számlát kell fizetnie annak, aki nem törődik a víznek hatékonyan ellenálló vakolattal. Bár a Silancolor vakolat bekerülési költsége magasabb a hagyományos (például akril bázisú) vakolatokénál, de az évek során a befektetés sokszorosan megtérülhet.

Előfordulhat, hogy a magas talajvíz és a hiányos vízszigetelés hatására a falazatban alulról felszivárgó nedvesség kerül. Ha a nedvesség vízpárává alakul és nem tud a vakolaton keresztül eltávozni, felületi hólyagosodások és leválások keletkezhetnek. A kiváló páraáteresztő képességgel rendelkező Silancolor termékek esetén a vízpára szabadon eltávozik a falazatból, így az semmilyen károsodást nem okoz.

4. Felhólyagosodott, rossz páraáteresztésű vakolat

A víz mellett a Nap által folyamatosan kibocsátott UV sugárzás is károsíthatja a homlokzati felületet. Ezt a kültéri vakolatok esetén fakulás formájában érzékeljük. Senki nem szeretné, ha a homlokzatát mondjuk 5 évente újra kellene színezni, de a fakuló homlokzat látványával sem szeretnénk évekig megalkudni.

A Silancolor vakolatok azonban kiválóan ellenállnak az UV sugárzásnak, ezáltal hosszú távon szép és tartós bevonatot biztosítanak a házunk számára. Nincsenek 5 évente újabb és újabb beruházások, a Silancolor vakolatot egyszer kell csak felvinni a felületre.

A MEGOLDÁS
Mivel a falazatok károsodásának legfőbb oka a víz jelenléte, a fent leírt problémákat nagyon egyszerűen meg lehet oldani: a vizet a lehető legtávolabb kell tartani a falfelületektől.

Sajnálatos módon még manapság is, amikor a jelenség „leküzdéséhez” szükséges technológia rendelkezésre áll, gyakran választunk más jellemzőkkel bíró fedővakolatokat, amelyek kevésbé koncentrálnak ezen hatások megelőzésére.

A Mapei falbevonatok terén kifejlesztett innovációit legjobban a sziloxán rendszerű termékcsaládunk mutatja be:
ez a Silancolor.

A Silancolor termékcsalád valamennyi termékének formulája szilícium alapú kötőanyagot tartalmaz. Az alapmolekula a kvarckristály. Ezt az összetevőt speciális kémiai reakciók segítségével módosítjuk, így az eredetileg szervetlen részek „egyesülnek” a szerves összetevőkkel. A reakció végén egy új, jobb tulajdonságokkal rendelkező molekulát kapunk, mely hordozza a kvarc előnyeit: a szilárdságot, keménységet, áthatolhatatlanságot és állandóságot; valamint a szerves összetevők előnyeit: a vízlepergetést és az aljzat ásványi összetevőivel való kompatibilitást is.

A felhordásukat követően a sziloxángyantát tartalmazó termékek „mikroperforált” hálós filmréteget képeznek, amely olyan sűrű, hogy a víz nem képes áthatolni rajta, ugyanakkor a háló elég helyet hagy a vízpára átbocsátásához.

Ez a tulajdonság teszi lehetővé, hogy a falazat évekig ép maradhasson.

Összefoglalva tehát a Silancolor termékcsaládba tartozó termékek az alábbi kiváló tulajdonságokkal rendelkeznek:

  • hosszan tartó vízlepergető hatás;
  • magas páraáteresztő képesség;
  • tartósság;
  • alacsony szennyeződés-felvétel;
  • aljzat megerősítés;
  • ásványi jellegű megjelenés;
  • a felületek mindig szárazak maradnak;
  • energia megtakarítás.

Ha még többet szeretne megtudni a Silancolor rendszerről és a rendszer elemeiről látogassa meg a www.mapei.hu oldalt.